Język czarnogórski

Język czarnogórski

Używany na terenie Czarnogóry język wywodzi się ze słowiańskich narzeczy południowych.

Bezpośrednich korzeni języka czarnogórskiego doszukiwać trzeba się jednak w dialekcie serbsko-chorwackim.

Językiem urzędowym Czarnogóry jest on jednak dopiero od 2007 i stanął w jednym rzędzie z innymi językami charakterystycznymi dla tego regionu – serbskim, chorwackim i bośniackim.

Specyficzna forma języka czarnogórskiego spowodowana jest charakterystycznymi zjawiskami fonetycznymi, takimi jak spółgłoski palatalne (znane nam dobrze „ś” i „ź”).

Ciekawostką jest to, że aktualnie do zapisywania języka czarnogórskiego używa się dwóch alfabetów – jednym z nich jest alfabet chorwacki oparty na zmodyfikowanych nieco literach łacińskich oraz cyrylica w odmianie serbskiej.

Dlaczego język czarnogórski nie jest uznawany za jedynie gwarę, czy też dialekt języków serbskiego czy chorwackiego? Przemawia za tym ogromna odrębność pod względem głosek i fonemów oraz słownictwo nieużywane w innych wariantach tej grupy językowej.

Właśnie ta odrębność przeważyła za tym, by prawnie zaklasyfikować język czarnogórski jako odrębny język urzędowy – niemniej jednak klasyfikacja naukowa nie do końca często jeszcze zgadza się z taką decyzją pod względem lingwistycznym.

Niezależnie od sporów językoznawców, od 19 października 2007 roku uznajemy, że do urzędowych języków świata dołączył też ten specyficzny i bardzo malowniczy język, charakterystyczny dla względnie niewielkiej populacji ludzi – aktualnie mówi nim około sto pięćdziesiąt tysięcy osób.

.